O grze

”Volleyball Manager”’ to kilkuletni projekt programistyczny, którego podstawową zaletą jest jego darmowość oraz trwający nieprzerwanie rozwój od końca 2004 roku. Jego podstawę stanowi gra o profilu menedżerskim, posiadająca już 7 oficjalnych wersji, wokół których powstają mniejsze i większe projekty filialne.

Na początku swojej drogi Volleyball Manager funkcjonował pod postacią wersji demonstracyjnych: 0.16, 0.17 i 0.19. wydanych w 2005 i 2006 roku.
Pierwsze dwie z nich imitowały podstawowe rozgrywki ligowe PLS i 1. ligi, Puchar Polski oraz Mistrzostwa Europy i Memoriał Wagnera. Wersja 0.19 powielała ten sam pomysł na grę, w sposób uproszczony przenosząc go na włoskie realia.

Jako kontynuacja tych wersji, rozwinięcie zawartych w nich pomysłów oraz przeniesienie ich na nowe środowisko programistyczne [Net.Framework] powstawać zaczęły wersje 1.xx, na ogół funkcjonujące tylko w warunkach testowych. Wyjątek stanowiła upubliczniona wersja 1.4, posiadająca szeroko rozbudowane rozgrywki reprezentacyjne, ale pozbawiona rozgrywek ligowych i wyposażona w okrojoną bazę danych.

Całość dotychczasowych prac koronował Volleyball Manager 2007 – wersja 1.9, która ogląda światło dzienne od września 2007 roku, a niniejszy poradnik był pierwotnie przeznaczony właśnie do niej. Po ukazaniu sie kolejnych edycji gry Volleyball Manager- VM 2008 i VM 2009 niniejszy poradnik został dostosowany do potrzeb nowych edycji i rozwiązań w nich zastosowanych. Najnowszą wersję programu stanowi edycja Volleyball Manager 2010, która ukazała się w lipcu 2010 roku dostępna obecnie z aktualizacją bazy danych na sezon 2010/2011. W chwili obecnej (styczeń 2012 roku) autorzy kończą powoli pracę na kolejna edycją gry, która będzie nosić nazwę Volleyball Manager 2012 i będzie zawierać bazę danych aktualną na sezon 2011/2012. Obecny tekst poradnika jest aktualny w stosunku do wersji 2010.

Charakterystyka gry
Najnowszy Volleyball Manager 2009 oraz nowa wersja VM 2010 jest menadżerem siatkówki o wysokim stopniu złożoności, w którym do dyspozycji gracza oddanych zostało ”’77 lig krajowych z 5 kontynentów”’, wyposażone również w rozgrywki pucharów krajowych. Całość dopełniają europejskie puchary i najważniejsze turnieje reprezentacyjne, oparte na systemie eliminacji i rankingach CEV i FIVB.Jednak dobry manager, to nie tylko systemy rozgrywek, ale przede wszystkim rozwinięty silnik meczowy. Taki posiada również Volleyball Manager 2009. Charakteryzuje się on wysokim odzwierciedleniem realizmu gry oraz rozbudowanym panelem taktycznym, pozwalającym na przydzielanie zadań taktycznych całemu zespołowi, jak również pojedynczym zawodnikom. Ich dopełnienie stanowią ustawienia odnoszące się do mentalnego przygotowania zespołu – ważnej strony siatkarskiej strategii.

Wcielając się w rolę trenera siatkówki i obejmując posadę któregoś z ponad 854 klubów, bądź 96 zespołów reprezentacyjnych, gracz otrzymuje również do swojej dyspozycji kontrolę nad treningiem zawodników, klubowymi finansami oraz kompletowaniem składu na kolejne sezony. Realizm gry podnoszą notowania bukmacherów, kontuzje oraz doniesienia prasowe. Pełna lista elementów składających się na Volleyball Manager 2009 znajduje się poniżej.b

Lista elementów składowych gry
-96 reprezentacji narodowych;
-854 kluby;
-około 11 tys. Rzeczywistych zawodników;
– 77 lig krajowych z 37 państw na 5 kontynentach: angielska, argentyńska, austriacka, belgijska, brazylijska (wraz z niższą klasą rozgrywkową), bułgarska, chorwacka, czarnogórska, czeska, duńska, estońska, fińska, francuska (wraz z niższą klasą rozgrywkową), grecka, hiszpańska, holenderska, japońska, kubańska, łotewska, niemiecka (wraz z 2 grupami niższej ligi), norweska, polska (wraz z trzema niższymi klasami rozgrywkowymi), portugalska, rosyjska (wraz z niższą klasą rozgrywkową), serbska, słowacka, słoweńska, szwajcarska, turecka (wraz z niższą klasą rozgrywkową), węgierska, włoska (wraz z 2 niższą klasą rozgrywkową);
– 31 rozgrywek pucharów krajowych, analogicznych do lig;
– 3 rozgrywki pucharów europejskich: Champions League, CEV Cup i Challenge Cup;
– 10 typów rozgrywek reprezentacyjnych: mistrzostwa pięciu kontynentów, Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Turniej Olimpijski, Liga Światowa, Liga Europejska, wyposażone w systemy eliminacji (jeśli istnieje taka potrzeba);
– rankingi CEV i FIVB;
– baza barw dla uwzględnionych w grze reprezentacji i klubów;
– bazy imion i nazwisk służące do tworzenia nowych zawodników;
– 2 tys. sponsorów z różnych krajów i lig;
– taktyka zespołowa i indywidualna;
– wybór części taktyki i składu przed meczem;
– wybór składu przez asystenta;
– silnik meczowy;
– statystyki meczowe;
– trening;
– mechanizmy rozwoju i starzenia się zawodników;
– kontuzje;
– transfery;
– negocjacje kontraktowe z zawodnikami;
– negocjacje kontraktowe ze sponsorami;
– finanse klubowe;
– możliwość rozgrywania meczów towarzyskich;
– historie i podgląd na składy klubowe i reprezentacyjne;
– historie i podgląd na wyniki rozgrywek;
– 4 poziomy trudności gry;
– możliwość wyświetlania w grze zdjęć graczy oraz logo klubów, reprezentacji oraz sponsorów.

Przyszłość projektu
Volleyball Manager jest projektem rozwijającym się od kilku lat, co świadczy o konsekwentnym i nieustającym jego rozwoju. Wydając wersję 1.24 managera, nadal powstają nowe pomysły i plany na przyszłość gry. Najważniejsze z nich to:
– implementacja rankingów statystyk dla poszczególnych zespołów, turniejów i lig;
– przygotowanie kolejnych obcojęzycznych wersji projektu w tym rosyjskiej;
– przyśpieszenie działania gry;
– rozbudowa aspektów finansowych gry;
– dalsze prace nad mechanizmem treningowym;
– rozwój, uzupełnianie i aktualizacja bazy danych zawodników i klubów;
– przeniesienie gry na warunki online.

Wymagania techniczne
Jak dotychczas nie zostały opracowane ścisłe wymagania techniczne dla gry. Przedstawione poniżej wartości są szacunkowe, a działanie gry i jej szybkość bardzo często jest sprawą indywidualną:
– system Windows 2000, XP, Vista lub Windows 7;
– zainstalowane środowisko dot. net pod postacią Frameworka 2.0 lub nowszego;
– procesor 1 GHz lub szybszy;
– 256 MB RAM lub więcej;
– 60 MB wolnej powierzchni dyskowej lub więcej.

Współpraca przy rozwoju projektu
Volleyball Manager nigdy nie rozwijał się wyłącznie siłami jego autorów. Udział w pracach nad grą brało wiele innych osób, których wkład pracy i podpowiedzi niejednokrotnie okazywały się bardzo istotne. I tak będzie z pewnością w przyszłości, toteż każda osoba zainteresowana i chętna udzielić pomocy projektowi jakim jest Volleyball Manager jest zawsze mile widziana. Jeżeli chcesz pomóc, zgłoś swoją propozycję na oficjalnym forum gry, stanowiącym naturalne miejsce dyskusji o grze i kontaktu z jej autorami. Adres forum to: www.volleyballmanager.y0.pl
Zapraszamy!