Kalkulator finansów

Będąc menedżerem klubu odpowiadamy nie tylko za trening zawodników i ustalanie taktyki. Jednym z ważniejszych elementów naszych obowiązków są finanse oraz kontraktowanie nowych zawodników. Zawsze po zakończonym sezonie rozpoczyna się wielki ruch na rynku transferowym. W zakładce „Lista transferowa” znajdziemy wielu zawodników, którym wygasły kontrakty w obecnych klubach. Wśród nich sporo ciekawych nazwisk, które mogą okazać się cennymi wzmocnieniami dla drużyny.

Jednak zakontraktowanie wolnego zawodnika nie jest taką prostą sprawą jak mogłoby się to wydawać. Zwłaszcza w przypadku zawodników ze światowego topu, o których walczą największe kluby świata. Często w takich sytuacjach musimy oferować wysoką kwotę kontraktu jeśli chcemy aby zawodnik wybrał właśnie nasz klub. Tym bardziej jeśli o podpis siatkarza rywalizujemy z zespołami o wyższym poziomie rozwoju infrastruktury czy też grającymi w atrakcyjniejszej lidze.

W takiej sytuacji łatwo jest narazić klubowe finanse na spore problemy. Kilka bardzo wysokich kontraktów może spowodować, że miesięczny bilans wpływów i wydatków będzie na dużym minusie. Jak wiadomo taka sytuacja prowadzi do bankructwa klubu i w konsekwencji zwolnienia menedżera. Aby uniknąć takiej sytuacji warto wyliczyć sobie szacowany bilans miesięczny wpływów i wydatków. W tym celu przygotowałem arkusz z gotowym schematem wyliczającym różnicę wpływów i wydatków.

W pierwszej tabeli należy wpisać roczną wartość kontraktu wszystkich zawodników drużyny. W tym miejscu możemy również dopisać sobie wartości kontraktów jakie chcemy zaoferować nowym zawodnikom, a następnie arkusz przeliczy nową wartość, która zmienia się w komórce „Pensje zawodników”. Jest to suma wszystkich kontraktów podzielona na 12 miesięcy. Również zawiera się w niej wartość kontraktu asystenta, którego dane znajdziemy w zakładce „Zespoły –> Informacje o zespole”. Jednakże nie jest to dokładny wynik jaki zwraca nam gra i może się on różnić o kilka tysięcy. Przykładowe dane pochodzą z mojej kariery w Skrze Bełchatów po pierwszym sezonie. Arkusz wyliczył, że na pensje przeznaczane jest 371 tys. a rubryka w grze twierdzi, że jest to 380 tys. Nie mam pojęcia co wpływa na różnicę wyników(tutaj musiałby głos zabrać sam twórca, NovRain). Co prawda nie jest to wielka różnica, ale należy o niej pamięć gdy miesięczny bilans oscyluje w okolicach zera(komórka podświetlona na pomarańczowo).

Dwie tabele po prawej stronie wypełniamy zgodnie z wykazem, które znajdziemy w zakładce „Finanse/Treningi”. Przepisujemy swoje wartości pomijając przy tym „Pensje zawodników”, gdyż są one liczone z tabel po lewej stronie. Jeśli nie posiadasz któregoś ze sponsorów to wartość komórki pozostaw pustą lub wpisz po prostu „0”. Po przeniesieniu wszystkich kwot ze swojej kariery powinien wyświetlić się wynik w komórce podświetlonej na pomarańczowo. Jeśli wynik będzie na minusie to oznacza to, że obecne zestawienie kontraktów i innych wydatków jest zbyt duże i obecne wpływy od sponsorów nie są w stanie im podołać.

 

Kalkulator jest dostępny z poziomu strony – KALKULATOR FINANSÓW LINK. Pod nim znajduje się również link, który umożliwia pobranie arkusza.

 

Rozpocznij dyskusję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.